JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΠΡΩΤΗ Η Α.Ε.Λ. ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΤΟΝ ΕΡΜΗ 70-45

alt

ΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΦΗΒΟΥΣ - ΠΑΙΔΕΣ

Το απόλυτο νικών πέτυχε για ακόμα ένα Σαββατοκύριακο η ΑΕΛ  στο μπάσκετ. Άνδρες, Έφηβοι και Παίδες νίκησαν Ερμή Τρικάλων, Α.Ο.Σουφλάρια και Αστέρα Λάρισας και συνεχίζουν να είναι πρώτοι σε Α2, Πρωτάθλημα Εφήβων και Πρωτάθλημα Παίδων αντίστοιχα.

Ερμής Τρικάλων – Α.Ε.Λ. 45-70

Με σχετική άνεση επικράτησε η Α.Ε.Λ. στα Τρικάλα επί του τοπικού Ερμή. Από το πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου πήραν ένα προβάδισμα 10 πόντων(12-22) το οποίο και κράτησαν με μικρές αυξομειώσεις μέχρι το ημίχρονο (23-31). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τρικαλινοί επιχειρήσαν αντεπίθεση χωρίς να καταφέρουν όμως να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 8 πόντους. Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην Α.Ε.Λ. που με πολύ καλή άμυνα και ώριμο επιθετικά παιγνίδι αύξανε διαρκώς τη διαφορά και «κλείδωσε» τον αγώνα.

Για την Α.Ε.Λ., που μετά από 6 αγωνιστικές είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία, ξεχώρισαν οι νεαροί Σπύρου, Κονδυλόπουλος και Χαλκιάς, ενώ πολύτιμοι ήταν και οι έμπειροι Γκιάστας και Χατζημπύρρος.

Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος):

(5/10β.,20/46διπ.,7/20τρ.,25-8ριμπ.,7λαθ.,15ασ.,11κλ.5τ.)

Σπύρου 15 (2τρ.,5ριμπ.,6κερδ.φαουλ),Γκουλιάκος, Τέλιος, Κουρής 12 (2τρ.,3ασ.),Χαντζάκος, Γκιάστας 14 (2τρ.),Κονδυλόπουλος 11 (1τρ.,6ριμπ.,3κλ.),Χατζηνίκος 1, Κορκόβελος 3, Μόσιαλος, Χαλκιάς 8 (5ριμπ.),Χατζημπύρρος 6 (8ριμπ.,3ασ.,3κλ.3τ.)

Έφηβοι: Α.Ε.Λ. – Α.Ο.Σουφλαρίων    63-37

Εύκολο έργο για την Εφηβική ομάδα της Α.Ε.Λ. με αντίπαλο τον Α.Ο.Σ.

Από την πρώτη περίοδο οι παίκτες του κ.Βαγιόπουλου μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, όμως δεν μπορούσαν να πάρουν διαφορά. Αυτό άλλαξε στο δέυτερο δεκάλεπτο που με ένα ξέσπασμα διαρκείας το 18-12 έγινε 38-18 μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Όλοι οι παίκτες πήραν χρόνο συμμετοχής, ενώ οι Σπύρου, Κονδυλόπουλος και Κουρής στα λεπτά που έπαιξαν συνέθεσαν μια επιθετική τριάδα με σκορ και θέαμα.

Ατυχία για τον Παναγιώτη Γκουλιάκο, ο οποίος λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου υπέστη κάταγμα ρινός. Διοίκηση, προπονητές και συμπαίκτες του εύχονται περαστικά και γρήγορη επάνοδο στην αγωνιστική δράση.

Α.Ε.Λ.(Βαγιόπουλος):

Σπύρου 14, Αράπκουλες 2, Μπαγκούας, Κουρής 20(2τρ.), Χαντζάκος 4, Πουτσιάκας 2, Κονδυλόπουλος 16, Τζιαστούδης, Φαρμάκας, Γκουλιάκος, Χαλκιάς 5, Γραμμένος.

Παίδες: Α.Ε.Λ. – Αστέρας Λάρισας 51-40

Νέα νίκη και για τους Παίδες.

Με αντίπαλο το αξιόμαχο σύνολο του Αστέρα οι Παίδες μπήκαν νωθρά στον αγώνα με συνέπεια να βρεθούν πίσω στο σκορ 22-32 στο ημίχρονο. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ανέβασαν την απόδοσή τους, βελτίωσαν την άμυνά τους, πήραν τον έλεγχο των ριμπάουντ και με ένα σερί 17-0 τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 39-32. Η συνέχεια ήταν ισορροπημένη και με κύριο πρωταγωνιστή τον Μόσιαλο, που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, διατήρησαν το αήττητο επικρατώντας με το τελικό 51-40.