JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

alt

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΙΟΛΟΥ

ΣΤΟ 1ο ALL STAR GAME OI ΣΠΥΡΟΥ ΚΟΝΔΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΟΥΡΗΣ

Α.Ε.Λ. - Αίολος Αμπελώνα 65-59

Με ακόμα μια νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το 2011 η ΑΕΛ στο Μπάσκετ επικρατώντας του Αίολου Αμπελώνα με 65-59 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α2 Εσκαθ.

Οι βυσσινί δεν είχαν εύκολο έργο, καθώς απουσίαζαν αρκετοί παίκτες λόγω τραυματισμών. Το πρώτο δεκάλεπτο τους ανήκε ολοκληρωτικά. Με καλή απόδοση στην άμυνα, με πρωταγωνιστή τον Χαντζάκο, αλλά κυρίως με μεγάλη ευστοχία στην επίθεση, οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου πήραν γρήγορα μια σημαντική διαφορά, φθάνοντας στο 26-11 στο 10'.

Στη δεύτερη περίοδο η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε. Με σχετική ευκολία και με κύριο εκφραστη των επιθέσεων τον Σπύρου, η ΑΕΛ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 45-33.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι 14 λεπτά πριν το τέλος του και με το σκορ στο 49-35 η τύχη του αγώνα είχε κριθεί, μια αλλοπρόσαλη απόφαση των διαιτητών σε συνδυασμό με την ασυνενοησία τους με κομισάριο και κριτές, και λίγο έλλειψε να τιναχθούν όλα στον αέρα. Μετά από ένα 15λέπτο έντασης και διακοπής, το ματς ξανάρχισε. Οι παίκτες της ΑΕΛ είχαν ήδη βγει εκτός ρυθμού, ενώ αυτοί του Αιόλου "πήραν ανάσες" και επιχείρησαν αντεπίθεση μειώνοντας αρκετά τη διαφορά.

Χατζηνίκος και Χατζημπύρρος με την εμπειρία και το σκοράρισμά τους βοήθησαν σημαντικά και κλείδωσαν τη νίκη για την ΑΕΛ που τη βρίσκει μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος):
Σπύρου 11 (1τρ.,3ασ. 5κερδ.φ.), Πουτσιάκας, Τέλιος, Κουρής 11 (1τρ., 3ασ., 5κερδ.φ.), Χαντζάκος 6 (7ριμπ.), Γκιάστας 2 (6ριμπ.), Τζιαστούδης
Χατζηνίκος 15 (7ριμπ.), Κορκόβελος 2, Μόσιαλος, Χαλκιάς 2 (6ριμπ.), Χατζημπύρρος 16 (10ριμπ.)

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΑΙΚΤΏΝ ΤΗΣ Α.Ε.Λ. ΣΤΟ 1ο ALL STAR GAME ΛΑΡΙΣΑΣ

Άλλη μια ευχάριστη είδηση για το τμήμα Μπάσκετ του Σωματείου. Οι Σωκράτης Σπύρου και Δημήτρης Κονδυλόπουλος ήταν μεταξύ αυτών που ξεχώρισαν στην ψηφοφορία για τους καλύτερους μπασκετμπολίστες της πόλης. Έτσι αμφότεροι θα αγωνιστούν στο ALL STAR GAME  που θα διεξαχθεί την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου στο κλειστό της Νεάπολης στις 19:00.

Επίσης, ο Σπύρου θα διαγωνιστεί στα τρίποντα, ενώ ο Γιάννης Κουρής θα λάβει μέρος στο διαγωνισμό καρφωμάτων.