thesprotos-ael-0-1-cup-2013-14

Νικηφόρα ξεκίνησε η ΑΕΛ τις επίσημες υποχρεώσεις της στη νέα χρονιά, με διπλό στην Ηγουμενίτσα κόντρα στον Θεσπρωτό (0-1) και πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της Football League 2.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Γκούρτσας στο 114ο λεπτό της παράτασης μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και ασίστ του 15χρονου Τζουμάκη, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Πλιάγκα δέκα λεπτά νωρίτερα. Ως αλλαγή στο παιχνίδι είχε περάσει και ο σκόρερ Γκούρτσας, η συμμετοχή του οποίου στην 18άδα αποφασίστηκε την τελευταία στιγμή, αφού τις τελευταίες ώρες ταλαιπωρείτο από πυρετό.

Η ΑΕΛ μπήκε στον αγώνα δυναμικά και με διάθεση να επιβάλλει το παιχνίδι της. Πέντε ευκαιρίες στο πρώτο 40λεπτο με δοκάρι του Κυριακίδη στο 42' και πλέον κλασική το τετ-α-ετ του Μπλέντι στο 38’. Δύο λεπτά νωρίτερα ο διαιτητής Τσέτσιλας είχε αρνηθεί πέναλτι σε ανατροπή του Στεφανίδη από τον Πάντο, ενώ στο κλείσιμο του ημιχρόνου χαρίστηκε στον Σταυρίδη, ο οποίος έπρεπε να αποβληθεί με 2η κίτρινη κάρτα για ανατροπή του Πλιάγκα με παρατεταμένο τράβηγμα.

Πολλές κλασικές ευκαιρίες, κανένα γκολ, όμως, με συνέπεια όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι να πιστεύουν ολοένα και περισσότερο ότι κάτι θα μπορούσαν να πετύχουν απέναντι στην ΑΕΛ.

Η επιβεβαίωση της σταδιακής αλλαγής ψυχολογίας ήρθε στο 40’ με δοκάρι του Βλάχου στην αντεπίθεση.

Στο 2ο ημίχρονο ο Σικαλιάς με έγκαιρη έξοδο υποχρέωσε τον Ντόκο σε κακό πλασέ στο 59', ενώ Πατινιώτης και Παπαϊωάννου δεν κατάφεραν να βρουν στόχο σε ισάριθμες καλές ευκαιρίες στο 47' και το 63' αντίστοιχα. Στο 90ο ο Γκούρτσας σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω υπόδειξης φάουλ του Στεφανίδη στον τεραματοφύλακα του Θεσπρωτού στην αρχή της φάσης. Ομοίως και στο 5ο λεπτό της παράτασης, ως μη γενόμενη θεωρείται η φάση στην οποία από θέση οφσάιντ ο Γκόλιας έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Σικαλιά.

Η ΑΕΛ συνέχιζε να ελέγχει το ματς και να πιέζει για να το "τελειώσε" πριν αυτό φτάσει στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Πριν ο Γκούρτσας λυτρώσει τους «βυσσινί» μετά από ασίστ «μισό γκολ» του Τζουμάκη, είχε δυο τεράστιες ευκαιρίες για γκολ. Η πρώτη στο 99', διπλή, με Κυριακίδη και Στεφανίδη και η 2η με τον Γκούρτσα, ο οποίος στο 101ο λεπτό από κάθετη μπαλιά του Κυριακίδη έφυγε στη πλάτη της άμυνας του Θεσπρωτού, απέφυγε τον Πάντο, αλλά το πλασέ του προ κενής εστίας σταμάτησε στο κεφάλι του Σταυρίδη.

Θεσπρωτός: Πάντος, Σταυρίδης, Μπάρκας, Μητσέλος, Βαρτζιώτης, Μηνάς, Παππάς Δ., Παππάς Σ. (69’ Γκόλιας / 108’ Νταής), Βλάχος, Μπούρμπος (79’ Σιάννης)

ΑΕΛ: Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Κυριακίδης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (104’ Τζουμάκης), Βοσκόπουλος, Στεφανίδης, Πατινιώτης (61’ Παπαϊωάννου), Μπλέντι (79’ Γκούρτσας)