×

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 64

4 στα 4 για την ΑΕΛ και στην πρεμιέρα Εφηβικού και Προπαιδικού

alt

Το απόλυτο πέτυχαν οι δύο εφηβικές και δύο προπαιδικές ομάδες της Αθλητικής Ένωσης Λάρισας το Σάββατο 20.10.2012, στην πρεμιέρα των αντίστοιχων πρωταθλημάτων της ΕΠΣΛ για την περίοδο 2012-2013.

0-3 η εφηβική ΑΕΛ96-97 τον Αμπελωνιακό/Φαλανιακό (γηπ. Αμπελώνα)

Δυσκολότερα από ό,τι καταδεικνύει το τελικό σκορ επικράτησε η ΑΕΛ96-97 επί του μεικτού εφηβικού συγκροτήματος Αμπελωνιακού/Φαλανιακού του Γ. Μηλίγκα. Απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο, με σφικτή αμυντική διάταξη, οι παίκτες του αρχιπροπονητή Νίκου Βλαχούλη δυσκολεύτηκαν αρκετά χάνοντας κλασικές ευκαιρίες στο α' ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ξεθαρρεύουν στο β' ημίχρονο και να απειλούν με αντεπιθέσεις το Φιλοκώστα. Ο κεντρικός αμυντικός της ΑΕΛ Κώστας Καψάλης με κεφαλιά μετά από κόρνερ έδωσε τελικά το προβάδισμα στην ΑΕΛ 9 λεπτά πριν από τη λήξη. Στα επόμενα 4 λεπτά διαμορφώθηκε το τελικό 0-3 με αυτογκόλ παίκτη του Αμπελώνα και με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ηλία Καλφούντζου από το κέντρο του γηπέδου. Η αρχή έγινε.

4-2 οι έφηβοι ΑΕΛ98-99 τους Αμπελοκήπους/Άγιαξ (γηπ. Γ. Μητσιμπόνας)

alt

Κόντρα στους πάντα δυνατούς Αμπελόκηπους, η ΑΕΛ1 παρατάχθηκε όχι με Εφήβους, αλλά με τους Παίδες (γεννηθέντες 1998άρηδες -πλην Μαγγίνη, Τζουμάκη, Καλφούντζου, Ν. Κανταρίνου- πλαισιωμένους με κάποιους από τους περσινούς πρωταθλητές προπαιδικού 99άρηδες).

Οι ηλικιακά και σωματικά υπέρτεροι αντίπαλοι ευτύχησαν να προηγηθούν με άπιαστο μακρινό βολέ του Γερμάνη στο 10' και ενώ η ΑΕΛ μέχρι εκείνο τη σημείο υπερείχε σαφώς. Χωρίς πανικό οι μικροί ανέκτησαν τα ηνία του ματς και ισοφάρισαν με καταπληκτικό απευθείας φάουλ του Ντέιβιντ Μπόντε στο 25' (σέντρα σουτ στο απέναντι παραθυράκι), ενώ ο Θάνος Μακρής (στόπερ) με τεχνικό σουτ στο γάμα (εξωτερικό φάλτσο σε φάουλ έξω από την περιοχή) έγραψε το 2-1 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι αντίπαλοι ενισχύθηκαν με παίκτες που αγωνίζονται στην ανδρική ομάδα, ενώ ο προπονητής Γιάννης Βασιλείου έκανε 5 αλλαγές. Τελικά, με τη βοήθεια του διαιτητή που νωρίτερα είχε αρνηθεί 2 καθαρά πέναλτι επί του Βαγενά, Οι Αμπελόκηποι ισοφάρισαν με ανύπαρκτο πέναλτι (τάκλιν του Νικολακούλη που έστειλε τη μπάλα στο σημαιάκι του κόρνερ...).
Το ματς κατόπιν έγινε ρώσικη ρουλέτα. Στο τέλος όμως, ο Μπόντε "πήρε πάλι το όπλο του" και με υπέροχη ατομική ενέργεια, απέφυγε 3 αντιπάλους στο κέντρο και στην κίνηση κεραυνοβόλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα από 25 μέτρα γράφοντας το 3-2, 5' πριν τη λήξη. Δύο λεπτά αργότερα ο Τσιούτσιας που τον αντικατέστησε θέλησε να τον μιμηθεί και με άπιαστο βολέ από μεγάλη απόσταση έγραψε το τελικό 4-2 μέσα σε πανηγυρισμούς. Ωραίος αγώνας, τρομερά γκολ, εμφάνιση-επιβράβευση για τον Ντέιβιντ που είχε προηγούμενα με τους Αμπελόκηπους από παλιότερες αναμετρήσεις.

Τα παιδιά θα το παλέψουν και στο Εφηβικό ως γνήσια αουτσάιντερ αποκτώντας πολλές εμπειρίες κόντρα σε δυνατούς αντιπάλους, ενώ αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν στη δική τους ηλικιακή κλάση (οι αγώνες εφηβικού και παιδικού εναλλάσσονται ανά Σάββατο).

1-0 οι Προπαίδες ΑΕΛ2001 τους Αμπελόκηπους/Άγιαξ (γηπ. Γ. Μητσιμπόνας)

alt

Σε εξαιρετική κατάσταση παρουσιάστηκε το "μικρό" προπαιδικό τμήμα της ΑΕΛ με προπονητή τον Κώστα Γούλα. Κόντρα στο προπαιδικό της ακαδημίας Άγιαξ που κοουτσάριζε ο έως πέρυσι προπονητής τους Κ. Παπαρίζος, οι μικροί άσοι της ΑΕΛ έθελξαν με τους συνδυασμούς τους και το πλούσιο θέαμα που παρουσίασαν. Ο αγώνας ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα της ΑΕΛ, που όμως δυστυχώς με το άγχος της πρεμιέρας δεν μετουσίωνε τις κλασικές ευκαιρίες σε τέρματα. Το "γόρδιο δεσμό" της αναμέτρησης εντέλει έκοψε ο Γκουτζουρέλας με μακρινή σέντρα-σουτ και αρκετή δόση τύχης γράφοντας το απόλυτα δίκαιο τελικό 1-0 για τους γεννηθέντες το 2001που έκαναν πρεμιέρα με νίκη στα αγωνιστικά πρωταθλήματα. Το μέλλον είναι δικό τους.

0-3 οι Προπαίδες της ΑΕΛ2000 τον Αμπελωνιακό (γηπ. Αμπελώνα)alt

Σαφώς ανώτερο, τόσο ποδοσφαιρικά όσο και σωματικά, το συγκρότημα του Θανάση Κυριλλίδη που αποτελείται αμιγώς από ποδοσφαιριστές γεννηθέντες το 2000 επικράτησε άνετα επί του μαχητικού συγκροτήματος του Αμπελωνιακού (προπονητής ο Γ. Μηλίγκας). Η ομάδα της ΑΕΛ προσπάθησε με συνέπεια να μεταφέρει στο γρασίδι την τακτική και τον τρόπο ανάπτυξης που διδάσκεται από τον προπονητή της, αποδίδοντας στρωτό και οργανωμένο ποδόσφαιρο. Τα τέρματα για την ΑΕΛ2000 σημείωσαν οι Πατσιαούρας (2) και ο νεοαποκτηθείς Καλύβας. Από την ομάδα του Αμπελωνιακού εντυπωσίασε ο γεννηθείς το 2001 Θάνος Ζυγούρης που σύντομα θα αποτελέσει και επισήμως μέλος της ΑΕΛικής ποδοσφαιρικής οικογένειας.