Η ΑΕΛ γνώρισε το Σάββατο την ήττα από τον - φαβορί του ομίλου για την άνοδο - Φοίνικα με σκορ 77-71 για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος μπάσκετ Γ Εθνικής κατηγορίας. Οι νεοφώτιστοι μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι. Μία σωρεία λαθών και κακών επιλογών σε άμυνα κι επίθεση, αλλά και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας σε σουτ 3π. των αντιπάλων, τους έφερε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 25-41.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ βελτιώθηκε αισθητά και με ένα εντυπωσιακό σερι 18-1 στο τρίτο δεκάλεπτο με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 49-49 μετατρέποντας το παιχνίδι σε πραγματικό ντέρμπι. Η πλάστιγγα όμως έγειρε τελικά υπέρ των έμπειρων αντιπάλων που στάθηκαν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στο τέλος με αποτέλεσμα να πάρουν δίκαια τη νίκη.

Στα συν του παιχνιδιού η αθρόα προσέλευση των Λαρισαίων φίλων του μπάσκετ στο κλειστό του Αλκαζάρ το οποίο και γέμισαν, στέλνοντας ελπιδοφόρα μηνύματα προς πάσα κατεύθυνση για το μέλλον του αθλήματος στην πόλη και τους οποίους η διοίκηση της ΑΕΛ ευχαριστεί τόσο για τη συμπαράσταση όσο και για τη φίλαθλη συμπεριφορά τους. Αξιοσημείωτο του ματς, το γεγονός ότι πολλοί παίκτες που αγωνίστηκαν το Σάββατο έχουν φορέσει τις φανέλες και των δύο ομάδων, καθώς στο παρελθόν οι Παπαχρήστος, Σαριμπαλίδης, Γκαγκανάσιος και Ακρίβος έχουν υπάρξει αθλητές των βυσσινί, ενώ και ο προπονητής του Φοίνικα κος Θρασύβουλος Λιάγκας έχει εργασθεί στην ΑΕΛ επί σειρά ετών.

Οι βυσσινί επικεντρώνονται τώρα στην προετοιμασία για την επόμενη αγωνιστική (3η) στις 3 Νοεμβρίου, στα πλαίσια της οποίας η ΑΕΛ ταξιδεύει στην Βόνιτσα για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Α.Ο.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 25-41, 49-52, 71-77.

Α.Ε.Λ: (Παπαδόπουλος) Βογιατζής 8, Κονδυλόπουλος, Γκανέτσας 11 (1), Κουρής, Τσιλούλης 14 (3), Μόσιαλος, Τσακνάκης 7 (1), Αποστολάκης, Κορκόβελος, Καρπούζας 2, Τσούτσος 21 (3), Κόκκας 8.

Φοίνικας: (Λιάγκας) Αθανασόπουλος 2, Ακρίβος, Παπαχρήστος 2, Γοργόλης 6, Γκαγκανάσιος, Λεπενιώτης 20 (3), Σαριμπαλίδης 22 (6), Περρωτής 9, Τσούμας, Θεοδοσίου, Τσιαμπαλής 16 (2).