JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

2η στη Θεσσαλία η ομάδα Παίδων της Α.Ε.Λ.

alt

Ηττήθηκε στον τελικό από τον Αίολο Τρικάλων με 56-62

Η πρώτη φετινή ήττα για τους Παίδες της Α.Ε.Λ. σήμανε και το τέλος της απόλυτα επιτυχημένης πορείας τους. Στον τελικό Θεσσαλίας που διεξήχθη την Κυριακή 14/4 στον Παλαμά ηττήθηκε από το αντίστοιχο συγκρότημα του Αίολου Τρικάλων με 56-62.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες αλλά και διαφορετικές ομάδες. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους βυσσινί που προηγήθηκαν 9-2 και 16-8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Όσο περνούσε όμως η ώρα οι αντίπαλοι έβρισκαν λύσεις και με αφετηρία την πολύ καλή τους άμυνα ροκάνισαν τη διαφορά. Το ημίχρονο έληξε με την Α.Ε.Λ. μπροστά, 32-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την πρωτοπορία να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι νεαροί αθλητές των δύο ομάδων μάχονταν με πάθος σε κάθε φάση σε άμυνα και επίθεση και προσέφεραν έναν συγκλονιστικό αγώνα στους θεατές που γέμισαν το κλειστό του Παλαμά.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε την ομάδα των Τρικάλων σε ευνοϊκότερη θέση καθώς οι περισσότερες λύσεις που διέθετε της επέτρεψαν να εκμεταλλευτεί την κούραση των παικτών του κ. Βαγιόπουλου και να πάρει σταθερό προβάδισμα 4-6 πόντων, το οποίο και διατήρησε ως το τέλος του αγώνα παρά την υπερπροσπάθεια των βυσσινί.

Η διοίκηση της Α.Ε.Λ. 1964 συγχαίρει τους Παίδες της για τον αγώνα τους, για το Πρωτάθλημα του Νομού Λάρισας, για το ρεκόρ 14 νικών σε 15 ματς με το οποίο τελείωσαν τη χρονιά. Κυρίως όμως συγχαίρει τους παίκτες και τους προπονητές για την εμφανή πρόοδο που σημείωσαν χάρη στη συστηματική και επίπονη προσπάθεια και δουλειά που κατέβαλαν φέτος.

Συγχαρητήρια αξίζουν στην ομάδα του Αιόλου Τρικάλων για τη νίκη της. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στην παιδική ομάδα του Σπάρτακου και τον προπονητή Γιάννη Λαλάκη, στην παιδική ομάδα των Τιτάνων Παλαμά και τον προπονητή Λευτέρη Χαντζιάρα καθώς και στη διοίκηση της ομάδας για την πολύτιμη βοήθειά τους στην προετοιμασία της ομάδας μας, όπως και στο κοινό του Παλαμά για τη συμπαράστασή τους στον Τελικό.

Δεκάλεπτα: 19-15, 32-31, 46-48, 56-62

Α.Ε.Λ. (Βαγιόπουλος): Σπύρου Μ., Τσαδήμας 2, Οικονόμου 11 (2), Χύτας, Μόσιαλος 19, Τέλιος 10, Μπεχλιβάνος 2, Παράσχος 2, Τζιάστας, Βαγιόπουλος 10, Δάλλας, Μιχαήλ Κ.

Αίολος Τρικάλων (Φόρος): Πουλάκης, Άντριτς 12, Γιαννούλης 6, Κουσεντέρλης 2, Μπέφας 4, Ζαρογιάννης 2, Καρατάσιος 2, Αναγνώστου 10, Πολύζος, Βαρυμπομπίτης 15, Παπαευθυμίου, Σταμούλης 9.