JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΤΗΣ Α.Ε.Λ. ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Αγ.Νέστορας Τρικάλων - Α.Ε.Λ.   51 - 52

alt

Νέα επιτυχία για τους Εφήβους της Α.Ε.Λ. στο Μπάσκετ. Μετά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος ν.Λάρισας την Τετάρτη, σήμερα Σάββατο προκρίθηκαν στον τελικό Θεσσαλίας νικώντας την ομάδα του Αγ.Νέστορα Τρικάλων.

Το ματς έγινε στο ουδέτερο Δημοτικό Κλειστό του Παλαμά και η Α.Ε.Λ. μπήκε δυνατά στο ματς προηγούμενη 4-9. Σύντομα η εικόνα του αγώνα άλλαξε υπέρ των Τρικαλινών, οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ, 16-12.

Κάπως έτσι συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος. Οι βυσσινί δεν έβρισκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης που έπαιξαν σε όλο το ματς οι αντίπαλοι και «κυνηγούσαν» στο σκορ. Το ημίχρονο έληξε με 29-23 υπέρ της ομάδας του Αγ.Νέστορα.

Στην επανάληψη το παιγνίδι μεταφέρθηκε στη ρακέτα, και οι Τρικαλινοί, υπερτερώντας σε ύψος και δύναμη, κατάφεραν να πάρουν διαφορά 10 πόντων (46-36), εκμεταλλευόμενοι και τις κακές επιλογές της Α.Ε.Λ. στην επίθεση.

Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, όλα άλλαξαν. Οι πάικτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου αποφάσισαν επιτέλους να πιέσουν αποτελεσματικά. Οι αντίπαλοι είχαν σοβαρό πρόβλημα ακόμα και να επιχειρήσουν σουτ, ενώ στην επίθεση Σπύρου και Κουρής ανέλαβαν το σκοράρισμα.
Μέσα σε λίγα λεπτά η Α.Ε.Λ. έγινε κυρίαρχος του ματς, ισοφάρισε 46-46, ενώ λίγο αργότερα δύο τρίποντα του Γιάννη Κουρή έκαναν το 48-49 και το 48-52 ένα λεπτό πριν τη λήξη.
Ακολούθησε γκολ φάουλ από τους αντιπάλους και το σκορ έγινε 51-52 με 8 δεύτερα να απομένουν.
Ο Σπύρου αστόχησε στις βολές του φάουλ που του έκαναν, αλλά ο Κονδυλόπουλος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ με 4΄΄ απομένουν και η πρόκριση στον Τελικό Θεσσαλίας των Πρωταθλητών Εφήβων ήταν γεγονός.

Δικαιολογημένα ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί για μια μεγάλη νίκη και πρόκριση που επιτεύχθηκε κυρίως χάρη στο πάθος και την καρδιά των παικτών της Α.Ε.Λ.

Μετά το τέλος του αγώνα, η διοίκηση της ομάδας των Τρικάλων κατέθεσε ένσταση στο φύλλο αγώνα, για αντικανονική συμμετοχή των Πουτσιάκα (γενηθ. 1996) και Μόσιαλου (γενηθ. 1997), βασιζόμενοι στην προκύρηξη της ΕΣΚαΘ  ότι στο Πρωτάθλημα Εφήβων δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο οι αθλητές γεννηθέντες τις χρονιές 1993-94-95.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥ ΕΦΗΒΟΥΣ ΤΗΣ Α.Ε.Λ. ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ.

Δεκάλεπτα: 16-12, 29-23, 39-34, 51-52