g-2013-14-28-agon-ael-filippiada-3-0

Η πρωταθλήτρια του 2ου ομίλου ΑΕΛ έκανε το καθήκον της. Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον επικράτησε 3-0 του Εθνικού Φιλιππιάδας στο Στάδιο Αλκαζάρ για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος και αφιέρωσε τη νίκη της στον Κωστή, που έφυγε πρόσφατα από κοντά μας. Στον Κωστή έστειλε μήνυμα εκεί ψηλά και ο σκόρερ του πρώτου γκολ Αποστόλης Γαρυφαλλόπουλος, ο οποίος γράφοντας το 1-0 στο 4ο λεπτό πανηγύρισε δείχνοντας το μαύρο περιβραχιόνιο που οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ φόρεσαν για να τιμήσουν τη μνήμη του. Για τον Κωστή τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα, για τον Κωστή και το πανό των Μόνστερς: «Γιατί ο δωδέκατος παίκτης δεν είναι οι οπαδοί σου/ είναι τα παιδιά από το clubτου παραδείσου… Καλό ταξί Κωστή…». Συγκίνηση στο χορτάρι και στις εξέδρες όπου οι γονείς και η αδερφή του Κωστή έγιναν δεκτοί με θερμό χειροκρότημα συμπαράστασης. Οι ίδιοι, λίγο πριν από την έναρξη του αγώνα, βρέθηκαν στα αποδυτήρια για να ευχαριστήσουν προσωπικά τα μέλη της ΑΕΛ και όλους τους ποδοσφαιριστές για την προσπάθειά τους. Ο Κωστής μπορεί να μη νίκησε στη μάχη για τη ζωή, αλλά η μνήμη του θα παραμείνει ζωντανή, γιατί η ιστορία του συσπείρωσε μια ολόκληρη πόλη στέλνοντας το αισιόδοξο μήνυμα της ανθρωπιάς, της προσφοράς και της αλληλεγγύης.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΛ νίκησε άνετα συνδυάζοντας το 3-0 με καλή εμφάνιση και θετική παρουσία από τους νεαρούς ποδοσφαιριστές της ομάδας μας, που πήραν χρόνο συμμετοχής από τον Παναγιώτη Τζαναβάρα. Ο Κορομηλάς ξεκίνησε για 2η συνεχή αγωνιστική βασικός, ο Γαρυφαλλόπουλος συνδύασε την πρώτη του συμμετοχή στη βασική ενδεκάδα με γκολ – το πρώτο του επίσημο με τη φανέλα της ΑΕΛ – ενώ Τζουμάκης και Παπαγιάννης αγωνίστηκαν σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Το δεύτερο γκολ σημείωσε στο 22’ ο Στεφανίδης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Αραμπατζή, ενώ ο ίδιος πέτυχε και το 3ο γκολ στο 33’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Μπουσινάκης από τον Παπαβασιλείου. Η ΑΕΛ έχασε πολλές ακόμη ευκαιρίες για ευρύτερο σκορ με τους Μπουσινάκη (17’ & 90’), Στεφανίδη (30’ & 88’), Γαρυφαλλόπουλο (48’ & 61’), Τζουμάκη (84’ & 87’), ενώ στο 43’ η βολίδα του Καρακατσάνη έξω από την περιοχή, σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Σικαλιάς (46’ Παπαγιάννης), Αραμπατζής, Μήτσης, Σιάκκας, Κορομηλάς, Νεμπεγλέρας, Γαρυφαλλόπουλος (75’ Πλιάγκας), Τσεμπερίδης, Στεφανίδης, Μπουσινάκης, Καρακατσάνης (46’ Τζουμάκης).

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιώργος Ιωάννου): Καλομοίρης, Σιαπέρας, Μπάκας (63’ Μπεζεβέγκης), Δάρδας, Παπαβασιλείου, Γατζέλος, Σαπανίδης (78’ Σκαματζούρας), Γιαννούλης, Παναγιωτόπουλος, Γεωργίου, Τσακανίκας.

***Πριν από την έναρξη του αγώνα το Διοικητικό Συμβούλιο και η Διοικούσα Επιτροπή της ΑΕΛ τίμησε τον αρχηγό, Κώστα Νεμπεγλέρα, ο οποίος συμπλήρωσε σήμερα 537 επίσημους αγώνες και έγινε ο ποδοσφαιριστής με τις περισσότερες συμμετοχές σε όλα τα εθνικά πρωταθλήματα.