g-2013-14-20-agon-kampaniakos-ael-1-1

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς στη Χαλάστρα, η ΑΕΛ ήταν κατώτερη των προσδοκιών και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κόντρα στον Καμπανιακό, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Το πανέμορφο γκολ του Νεμπεγλέρα που έπαιξε ιδανικά την «κομπίνα» με τον Στεφανίδη σε εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή αποκατέστησε την αδικία. Γιατί η ΑΕΛ, παρότι έκανε κακή εμφάνιση με ελάχιστες ευκαιρίες, αδικήθηκε σε δυο κραυγαλέες περιπτώσεις από τη διαιτητική τριπλέτα.

Η πρώτη ήταν στο 79’, όταν ο δεύτερος βοηθός Χατζηνάκος ανέκοψε λανθασμένα με υπόδειξη οφσάιντ τον Πλιάγκα, ο οποίος – μετά από ωραία μπαλιά του Στεφανίδη – έβγαινε τετ-α-τετ με τον Παππά. Στερήθηκε έτσι η ΑΕΛ την ευκαιρία να ισοφαρίσει άμεσα το γκολ του Προβατίδη στο 75’ και να διεκδικήσει την ανατροπή.

Η δεύτερη φάση καταγράφηκε μόλις ένα λεπτό πριν από το γκολ της ισοφάρισης, όταν ο διαιτητής Κοτσάνης «έκλεισε τα μάτια» σε παρατεταμένο τράβηγμα εντός περιοχής του Στεφανίδη από τον Ρακαβίνα.

Καμπανιακός (Λεωνίδας Υφαντίδης): Παππάς, Παπάζης, Γκόλτσης, Δουρμούσης, Ρακαβίνας, Αντωνιάδης, Υψηλός, Χατζόπουλος, Χρήστου (78’ Γαβανάς), Τσαταλιός (88΄Μουρουζίδης),Τρικαλινός (68΄Προβατίδης).

ΑΕΛ (Γιώργος Στράντζαλης): Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Αραμπατζής (46΄Πλιάγκας), Τσεμπερίδης, Στεφανίδης, Καρακατσάνης (67΄Γκούρτσας), Μουσινάκης (72΄Μπλέντι)