g-ethniki-2013-14-ael-kordelio-4-0

Ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για την ΑΕΛ να φτάσει σε άνετη νίκη επί του Οδυσσέα Κορδελιού στο Στάδιο Αλκαζάρ με 4-0 και να διατηρηθεί στην κορυφή του 2ου ομίλου με 27 βαθμούς και μόλις μία απώλεια σε 10 αγώνες.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «βυσσινί» του Γιώργου Στράντζαλη έφταναν με ευκολία στην περιοχή του Οδυσσέα, αλλά η νευρικότητα και το εύκολο λάθος στην τελική πάσα ή στο τελείωμα των φάσεων είχε ως αποτέλεσμα ένα στείρο πρώτο 45λεπτο.

Στο δεύτερο, η ΑΕΛ που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε από την αρχή της φετινή χρονιάς, δεν άφησε καμία αμφιβολία για την κατάληξη του αγώνα, αφού με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο 5λεπτο «καθάρισε» το ματς.

Το σκορ άνοιξε το 47’ ο Μπλέντι με ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ, ενώ το 2-0 έκανε ο Γκούρτσας με κεφαλιά στο 49’ μετά από σέντρα του Μήτση. Το 3-0 ξανά με τον ίδιο τρόπο (αλλά από σέντρα του Καρανίκα) ο πρώτος σκόρερ της φετινή ΑΕΛ, ο οποίος έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα και συνολικά τα 12 επίσημα φετινά, συμπεριλαμβανομένων και των δύο που πέτυχε στο Κύπελλο. Αξίζει αν σημειωθεί ότι λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο προπονήθηκε κανονικά μόλις τις τελευταίες δύο ημέρες της εβδομάδας. Η αντικατάστασή του στο 74’ έγινε για προληπτικούς λόγους.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Παπαϊωάννου με κεφαλιά στο 90’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα. Στην επανεμφάνισή του μετά από σχεδόν δύο μήνες αποχής (λόγω της επέμβασης σκωληκοειδίτιδας) ο 20χρονος επιθετικός βρήκε δίχτυα, ενώ νωρίτερα Νεμπεγλέρας, Στεφανίδης και Ρούσσης έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για ακόμη ευρύτερο σκορ.

ΑΕΛ (Γιώργος Στράντζαλης): Σικαλιάς, Αραμπατζής(60’ Καρανίκας), Μήτσης, Σιάκκας,Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (70’ Παπαϊωάννου), Σαββίδης, Στεφανίδης, Γκούρτσας (77’ Τζουμάκης), Μπλέντι.

Οδυσσέας Κορδελιού (Θωμάς Βυρτζαμάνης): Παπαϊωάννου, Νικολαϊδης, Κωτσαρής (77’ Γιαννιώτας), Βασιλείου, Κομνηνάκης, Κουτσίδης , Βιλανάκης Κ. (Ποργιαζίδης), Αντωνιάδης, Καραχαλίδης (70’ Μπέλλης), Βιλανάκης Α., Παπαδόπουλος.