Νίκη και 1η θέση

Νίκη με σκορ 3-0 σημείωσε η ΑΕΛ Β' εκτός έδρας, απέναντι στα Τρίκαλα 2011 Β'.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ Β' τερμάτισε στην 1η θέση του 6ου υπο-ομίλου των πρωταθλήματος U17 της ΕΠΟ.

Για την ιστορία τα γκολ σημείωσαν η Ρουμελιώτη που σκόραρε δύο φορές και ένα η Κανταρίνου Θωμαή.

Για την ΑΕΛ,
Ξεκίνησαν: Δασκάλου, Μπάγκα, Κούρια, Καραπατσακίδη, Πλατύ, Κυρίτση, Μητσοπούλου, Ρουμελιώτη, Λόκα, Μέλλου, Ανδρέου
Αλλαγές: Μπροζιούτη, Βλαχομήτρου, Κανταρίνου Αθ., Κανταρίνου Θ., Αλπού Αν.
Στον πάγκο βρέθηκαν: Σπρίντζιου, Μητσιάκου, Αλπού Θ., Προεστάκη

Η ΑΕΛ ευχαριστεί την ομάδα των Τρικάλων για την φιλοξενία.

Στην επόμενη φάση η ΑΕΛ θα αντιμετωπίσει την ομάδα του ΠΑΟΚ.

TR-AEL B-1

TR-AEL B-3

Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε η ΑΕΛ, απέναντι στον ΠΑΟΚ στο γήπεδο των Νέων Επιβατών.

Η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο ήτανε μέτρια, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που ήτανε πολύ καλός και εκμεταλλεύτηκε δύο λάθη στην άμυνά της και προηγήθηκε με 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ένα τρίτο λάθος στο 54' έφερε τον ΠΑΟΚ στο 3-0 και το αποτέλεσμα να έχει κριθεί. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες έκαναν πολλές αλλαγές και το 3-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Ξεκίνησαν: Γαβριηλίδου, Νικολαΐδου, Καπαρέλη, Γιαννή, Kioko, Τσούκα, Σκωτεινιώτη, Zheleva, Πλατή, Ρουμελιώτη, Κούρια
Αλλαγές: Μίσσια, Καραπατσακίδη, Μπάγκα, Λόκα, Κυρίτση
Στον πάγκο βρέθηκαν: Δασκάλου, Ανδρέου, Μητσοπούλου

Η αναμέτρηση είχε μεγάλος βαθμό δυσκολίας για τους διαιτητές, με πολλές και δύσκολες φάσεις, κάνοντας κάποια λάθη, χωρίς όμως να θεωρούνται σημαντικά ή να επηρέασαν το αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ ευχαριστεί την ομάδα του ΠΑΟΚ για την φιλοξενία και τους εύχεται καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Αυτήν την εβδομάδα η Α' Εθνική δεν έχει αγωνιστική λόγω υποχρεώσεων των Εθνικών ομάδων.

Επόμενος αγώνας είναι στις 14 Απριλίου εκτός έδρας με την Ολυμπιάδα Υμηττού.

Αγωνιστικές υποχρεώσεις όμως έχει η Β' ομάδα η οποία θα αγωνιστεί την Κυριακή στα Τρίκαλα για την τελευταία αγωνιστική της Α' φάσης του πρωταθλήματος υποδομής.

PAOK-AEL-1

PAOK-AEL-3

Αγχωτική νίκη

Αγχωτική αλλά πολύτιμη νίκη με σκορ 2-1 πέτυχε η ΑΕΛ, απέναντι στις Ελπίδες Καρδίτσας που είχανε μία πολύ καλή παρουσία το Σάββατο το απόγευμα στο γήπεδο της Νεάπολης.

Οι βυσσινί ξεκίνησαν τον αγώνα με νευρικότητα και δεν μπόρεσαν να είναι εύστοχοι στις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Zheleva κατάφερε και ξεκλείδωσε την άμυνα των φιλοξενουμένων με δύο προσωπικά γκολ, στο 62' με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 65' με σουτ εκτός περιοχής.

Η ομάδα της Καρδίτσας κατάφερε στο 91' να μειώσει το σκορ με την Σκοτεινιώτη.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ διατηρήθηκε πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού, μπαίνοντας πλέον στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος.

Ξεκίνησαν: Γαβριηλίδου, Νικολαΐδου, Κόντου, Κούρια, Μηστοπούλου, Σκωτεινιώτη, Kioko, Γιαννή, Zheleva, Λόκα, Ρουμελιώτη
Αλλαγές: Πλατή, Καραπατσακίδη, Ανδρεόυ, Μπάγκα, Μίσσια
Στον πάγκο βρέθηκαν: Δασκάλου, Κυρίτση, Μέλλου, Μπροζιούτη

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία της τριπλέτας από τον Βόλο.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ θα ταξιδέψει στην Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

AEL-KAR-1

AEL-KAR-3

Την ήττα με σκορ 4-0 γνώρισε η ΑΕΛ, στην Αθήνα απέναντι στον Παναθηναϊκό που πρωταγωνιστεί στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι βυσσινί δεν ξεκίνησαν καλά και κάνοντας αρκετά ατομικά λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να κάνουν εύκολα σουτ και να πετύχουν τέσσερα εύκολα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε πιο συγκεντρωμένη και δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να την απειλήσει και έτσι το 4-0 να παραμείνει μέχρι το τέλος.

Ξεκίνησαν: Γαβριηλίδου, Κόντου, Καπαρέλη, Νικολαΐδου, Τσούκα, Σκωτεινιώτη, Γιαννή, Kioko, Λόκα, Zheleva, Ρουμελιώτη
Αλλαγές: Μίσσια, Μπάγκα, Ανδρέου, Πλατή, Μητσοπούλου
Στον πάγκο βρέθηκαν: Δασκάλου, Κούρια, Κυρίτση, Καραπατσακίδη

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Αλατσάκη, Λώνη και Κορομπόκη.

Η ΑΕΛ ευχαριστεί την ομάδα του Παναθηναϊκού για την φιλοξενία τους.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ θα υποδεχτεί τις Ελπίδες Καρδίτσας.

PAO-AEL2

PAO-AEL-3

Επέστρεψε στις νίκες

Επαγγελματική νίκη με σκορ 2-0 πέτυχε η ΑΕΛ, απέναντι στις Νέες Ατρομήτου στο γήπεδο της Νεάπολης για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της από νωρίς και να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους φιλοξενούμενους να επικεντρώνονται στο αμυντικό κομμάτι και να μην αφήνουν καθόλου κενούς χώρους, με αποτέλεσμα οι φάσεις να είναι ελάχιστες και κυρίως ατομικές ενέργειες της Zhelena.

Και ενώ όλα έδειχναν πως οι ομάδες θα πάνε χωρίς σκορ στα αποδυτήρια, στο 43' η Ρουμελιώτη σούταρε εκτός περιοχής και η μπάλα αφού χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα κάτω(ίσως και να είχε περάσει τη γραμμή) βρέθηκε στην πορεία της Zheleva η οποία πολύ εύκολα με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Λίγα λεπτά μετά η Kioko βρέθηκε απέναντι στην τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, τσίμπησε την μπάλα και ανατράπηκε, όμως η μπάλα βρέθηκε στα πόδια της Μίσσια η οποία με ευκολία την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ προσπάθησε να κάνει συντήρηση δυνάμεων λόγω και της κούρασης από τα συνεχόμενα παιχνίδια και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μόνο μία καλή στιγμή όταν σε μία φάση διαρκείας η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Το 2-0 ήτανε και το τελικό αποτέλεσμα δίνοντας στις βυσσινί τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς εν όψη της δύσκολης συνέχειας.

Ξεκίνησαν: Γαβριηλίδου, Νικολαΐδου, Κόντου, Καπαρέλη, Γιαννή, Μίσσια, Σκωτεινιώτη, Τσούκα, Ρουμελιώτη, Zheleva, Kioko
Αλλαγές: Κούρια, Λόκα, Ανδρέου, Πλατή
Στον πάγκο βρέθηκαν: Δασκάλου, Μπάγκα, Μητσοπούλου, Κυρίτση, Καραπατσακίδη

Πολύ καλή η διαιτησία της αναμέτρησης των Τσίντζα, Καλορογιάννη και της κας Γκατζούνα. Η ΑΕΛ εύχεται περαστικά στον αρχικά ορισμένο πρώτο βοηθό της αναμέτρησης κο Νικολαή από την Μαγνησία, που όπως πληροφορηθήκαμε αντικαταστήθηκε τελευταία στιγμή λόγω ενός σοβαρού προβλήματος υγείας.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ θα ταξιδέψει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

AEL-ATR-1

AEL-ATR-3

Έχασε στην Καστοριά

Την ήτα με σκορ 2-1 γνώρισε η ΑΕΛ στην Καστοριά, στην εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν στο 9' με τη Nafula, όμως η ΑΕΛ απάντησε γρήγορα και ισοφάρισε με την Kioko στο 14'.

Στη συνέχεια η μπόρα που ξέσπασε μετά το 1-1, βάρυνε το γήπεδο και δυσκόλευε αρκετά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα οι τελικές ενέργειες να είναι ελάχιστες και για τις δύο ομάδες.

Η Καστοριά όμως φάνηκε τυχερή και στο 78' εκμεταλλεύτηκε το γλίστρημα της Γιαννή και πέτυχε το γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση.

Ξεκίνησαν: Γαβριηλίδου, Κόντου, Καπαρέλη, Γιαννή, Πλατή, Μίσσια, Τσούκα, Σκωτεινιώτη, Ρουμελιώτη, Zheleva, Kioko
Αλλαγές: Ανδρέου, Κούρια, Λόκα, Μπάγκα
Στον πάγκο βρέθηκαν: Δασκάλου, Κυρίτση, Βλαχομήτρου, Καραπατσακίδη

Καλή η διαιτησία της τριπλέτας από τα Γιάννενα, σε έναν δύσκολο αγώνα με πολύ δύναμη.

Η ΑΕΛ ευχαριστεί την ομάδα της Καστοριάς για την φιλοξενία και τους εύχεται καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ θα υποδεχθεί τις Νέες Ατρομήτου, σε έναν αγώνα μεγάλης βαθμολογικής σημασίας.