×

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 65

Α.Ε.Λ. ΚΑΙ ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΣΑΚΝΑΚΗΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΜΑΖΙ

alt

Ανανεώσων συνέχεια για την ομάδα μπάσκετ της Α.Ε.Λ. Σειρά είχε ο Γιώργος Τσακνάκης που συμφώνησε άμεσα να αγωνίζεται με τη βυσσινί φανέλα και στη Γ Εθνική. Ο 29χρονος γκαρντ ήταν από τους βασικούς πρωταγωνιστές της ανόδου, καθώς φέτος σημείωνε κατά μέσο όρο 11.3 πόντους με ποσοστό ευστοχίας 65% στα δίποντα. Με χαρά διοίκηση και προπονητές της ομάδας επεκτείνουν τη συνεργασία τους με έναν εξαίρετο αθλητή που θα βοηθήσει και την ερχόμενη περίοδο στην περιφέρεια.

ΑΝΑΝΕΩΣΕ ΜΕ ΤΗΝ Α.Ε.Λ. Ο ΘΩΜΑΣ ΚΟΡΚΟΒΕΛΟΣ

alt

Για ακόμα μία χρονιά Α.Ε.Λ. και Θωμάς Κορκόβελος θα συνεχίσουν μαζί. Ο φόργουορντ - σέντερ των βυσσινί και εκ των αρχηγών της ομάδας συμφώνησε να προσφέρει τις υπηρεσίες του και στο ερχόμενο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής. Ο 28χρονος άσος, πραγματοποίησε φέτος πολύ καλή σεζόν, έχοντας σε 24 λεπτά συμμετοχής 8.2 πόντους και 6.4 ριμπάουντ μέσο όρο. Η συμβολή του στη δεύτερη συνεχόμενη άνοδο της ομάδας ήταν καθοριστική και το προπονητικό επιτελείο της ΑΕΛ θα συνεχίσει και του χρόνου να τον υπολογίζει για τη στελέχωση μια δυνατής φροντ-λάιν.

Α.Ε.Λ. – Ολυμπιακός Βόλου    65 – 55

alt

Στον τελικό των πλει-οφ η Α.Ε.Λ.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Α.Ε.Λ. το Σάββατο επί του Ολυμπιακού Βόλου στον ημιτελικό των πλει-οφ για την άνοδο στη Γ Εθνική.

Ο αγώνας διεξήχθη στο ουδέτερο γήπεδο των Τρικάλων, κεκλεισμένων των θυρών.  Η ομάδα της Α.Ε.Λ. από την αρχή του ματς πήρε την πρωτοπορία στο σκορ και δεν την έχασε σε κανένα σημείο του. Το αρχικό 9-2 δεν πτόησε τους Βολιώτες που σύντομα πλησίασαν σε 11-9 και 19-15. Η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλή για τους βυσσινί. Η άμυνα ήταν πιεστική, ο έλεγχος των ριμπάουντ υπέρ της ΑΕΛ, ενώ στην επίθεση Τσακνάκης και Γκανέτσας με τρίποντα και Κόκκας με καλάθια από κοντά έδωσαν διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο (35-22).

2η στη Θεσσαλία η ομάδα Παίδων της Α.Ε.Λ.

alt

Ηττήθηκε στον τελικό από τον Αίολο Τρικάλων με 56-62

Η πρώτη φετινή ήττα για τους Παίδες της Α.Ε.Λ. σήμανε και το τέλος της απόλυτα επιτυχημένης πορείας τους. Στον τελικό Θεσσαλίας που διεξήχθη την Κυριακή 14/4 στον Παλαμά ηττήθηκε από το αντίστοιχο συγκρότημα του Αίολου Τρικάλων με 56-62.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες αλλά και διαφορετικές ομάδες. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους βυσσινί που προηγήθηκαν 9-2 και 16-8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Όσο περνούσε όμως η ώρα οι αντίπαλοι έβρισκαν λύσεις και με αφετηρία την πολύ καλή τους άμυνα ροκάνισαν τη διαφορά. Το ημίχρονο έληξε με την Α.Ε.Λ. μπροστά, 32-31.

Ευχές στον Γιάννη Λάππα

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗ

alt

Η διοίκηση της Α.Ε.Λ. 1964 εύχεται στον Γιάννη Λάππα ταχεία ανάρρωση από τη ξαφνική περιπέτεια της υγείας του. Ελπίζουμε να δούμε τον πρώην αθλητή της Α.Ε.Λ. σύντομα δυνατό και πάλι στα γήπεδα του μπάσκετ.

Πρωταθλήτρια Παίδων η Α.Ε.Λ.

Νίκησε στον τελικό τον Σπάρτακο 57 – 49

alt

Ανώδυνη ήττα για τους Άνδρες

Σημαντική επιτυχία για την Ακαδημία Μπάσκετ της Α.Ε.Λ. καθώς κατέκτησε ξανά το Πρωτάθλημα Παίδων. Ο αγώνας διεξήχθη σε ένα κατάμεστο κλειστό του Αλκαζάρ και ήταν συναρπαστικός στην εξέλιξή του.

Στο πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους νεαρούς παίκτες των δύο ομάδων εμφανώς αγχωμένους να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη. Η πρώτη περίοδος έληξε με την ΑΕΛ μπροστά 13-9, ενώ το ημίχρονο με τον Σπάρτακο να προπορεύεται 23-21.